Zawody charytatywne SNIPER EXTREME, organizowane przy udziale przyjaciół Fundacji SPRZYMIERZENI z GROM, żołnierzy w służbie czynnej, weteranów wojsk specjalnych, utytułowanych zawodników wielu dyscyplin sportowych oraz firm prywatnych – partnerów i darczyńców, w tym samym celu od pierwszej edycji, pomocy podopiecznemu fundacji. W tym roku dochód z zawodów został przeznaczony na leczenie i rehabilitację 11-letniego Pawełka Mackuna.
Wydarzenie rozpoczęło się warsztatami przeprowadzonymi 23 i 24 listopada, następnie 25 oraz 26 listopada odbyły się zawody w CPSP w Ustce. Wzięło w nich udział ponad siedemdziesięciu zawodników z Polski i osiemnastu zza granicy.
Są to zawody o charakterze taktyczno-strzeleckim. Zawodnicy mieli możliwość sprawdzić swoje umiejętności w działaniach snajperskich, rozpoznawczo-wywiadowczych oraz survivalu. Dwuosobowe zespoły, rywalizowały między sobą podczas dwóch etapów trwających ponad 30 godzin.
Etap 1. Na terytorium wroga.
Etap ten polegał na wykonaniu szeregu zadań rozpoznawczo-wywiadowczych, medycznych, nawigacyjnych takich jak: ciągły marsz z zastosowaniem skrytego przenikania, stalkingu, zakładania OPI, szkiców terenu, składania meldunków radiowych, zadań survivalowych na terenie przeciwnika, którym były grupy patrolowo-pościgowe, chroniące obiekty własne. Zawodnicy musieli być pod każdym względem przygotowani do samodzielnego działania bez powrotu do bazy. Przejścia między punktami miały sztywne bramki czasowe w których zawodnicy musieli się zmieścić. Obowiązywało pełne maskowanie zawodników oraz indywidualnego sprzętu i wyposażenia, które było kontrolowane przez instruktorów i oceniane.
Złapany zespół mógł się spodziewać ukarania dodatkowym obciążeniem za zgubienie elementów wyposażenia czy też pozostawienie po sobie zbyt widocznych śladów bytności (np. śmieci) na wrogim terenie.
Etap 2. Po nocy nastaje dzień.
Po wykonaniu wszystkich zadań taktycznych, zespoły przemieściły się na wyznaczone stanowiska strzeleckie. Były to taktyczne tory strzeleckie na różnych dystansach od 5 m do ponad 1000 m. W konkurencjach ogniowych wykorzystane są cele typu gongi, poppery, jak i cele reaktywne.
Na naszym stage’u RWS CETUS zawodnicy strzelali z pistoletów i karabinów do celów na plaży oraz do gongów, a dodatkowo mieli możliwość sprawdzić swoją celność podczas oddawania strzałów do celu na morzu.
Wszystko to zrobiliśmy z pasji do strzelectwa, chęci łamania swoich słabości, zdrowej rywalizacji, zdobycia nowych doświadczeń, nawiązania nowych znajomości, oraz przede wszystkim szczerej chęci pomocy.
Dziękujemy wszystkim uczestnikom, organizatorom, patronom. Bawiliśmy się świetnie, jesteście wielcy.
Do zobaczenia w przyszłym roku.
Autorzy zdjęć:
St.szer. Mateusz Burda
Szer. Daniel Brzozowski