Kabury Safariland są używane przez najlepsze jednostki specjalne świata wojska i policji. Są niejako wyznacznikiem najwyższej jakości.

W zasadzie to dlaczego?
⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀
Większość kabur Safariland zbudowane jest z kydexu (termoplastyczne, bardzo wytrzymałe tworzywo) zwanego Safarilaminate. Wewnątrz są wyłożone zamszem Safari Suede, który niweluje tarcia. Chyba nie chciał(a)byś usłyszeć jak piasek rysuje metal na Twoim pistolecie? W kaburze Safariland Twoja broń jest bezpieczna. W droższych modelach kabur na zewnątrz występuje Cordura. Materiał maskuje w widmie IR. W świetle dziennym możesz zamaskować swoją kaburę dzięki dobraniu odpowiedniego kamuflażu dostępnego w gamie kolorystycznej producenta.
⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀

Co najważniejsze, kabury Safariland są niesamowicie wytrzymałe, gwarantują ładny wygląd zarówno broni w niej noszonej jak i samej kabury – przez wiele lat. Są dostępne do wielu typów broni, w wielu kolorach i modelach, również z uwzględnieniem opcjonalnych akcesoriów (kolimatory, latarki).

Wyznacznikiem jakości kabury (poza materiałami, z których jest skonstruowana) jest system poziomów zabezpieczeń. Firma Safariland standaryzuje cztery poziomy bezpieczeństwa dostosowane do użytkowników. Określają one wymagania i zabezpieczenia jakie ma posiadać kabura policjanta, żołnierza czy użytkownika cywilnego.
⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀
Kabura spełnia założenia poziomu pierwszego (Level I Retention Security Holster) jeżeli napastnik próbuje zabrać broń, która przenosimy w kaburze i nie jest w stanie jej przejąć – co oznacza, że po takim teście broń ma się znajdować bezpiecznie w kaburze, a sama kabura musi być nadal przymocowana do wyposażenia użytkownika.
⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀
Poziom drugi zostaje spełniony, jeżeli po zwolnieniu jednej blokady w poziomie 1 napastnik nadal nie jest w stanie zabrać nam broni. Ten poziom spełnia system SLS czyli (Self Locking System). Jest to jedno z pierwszych rozwiązań Safarilanda, które blokuje broń i uniemożliwia wyciągnięcie jej przez napastnika, a także wyłącza możliwość zgubienia broni. SLS działa w taki sposób, że w trakcie budowania chwytu należy wcisnąć przycisk na kabłąku okalającym tylną część pistoletu oraz popchnąć kciukiem kabłąk ku przodowi. Prowadzenie kciuka wprowadza Cię automatycznie do naturalnego i pełnego chwytu na pistolecie.

Trzeci poziom bezpieczeństwa występuje, jeżeli kabura spełnia poziom 1 i 2, czyli np. system SLS został odblokowany, ale napastnik nadal nie może wyrwać broni – te wymagania spełnia np. SLS i dodatkowo system ALS (Automatic Locking System). ALS to system automatycznej blokady broni w kaburze – pozbawiony przycisków, klipsów czy rzepów. Nie trzeba wykonywać żadnych dodatkowych ruchów aby zwolnić blokadę i wyciągnąć broń. Dzięki dobrze dobranej i wyregulowanej kaburze mamy gwarancję bezpieczeństwa naszej broni. Nie ma szans aby podczas czołgania, nasza „klamka” wypadła.
⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀
ALS tak jak wszystkie rozwiązania Safariland – jest opatentowany, czyli nie odnajdziesz tego systemu w konkurencyjnych kaburach.
⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀
Poziom czwarty bezpieczeństwa został stworzony dla policjantów na służbie. Z takim zabezpieczeniem funkcjonariusz jeśli czuje zagrożenie musi odblokować cztery systemy bezpieczeństwa. Z takimi zabezpieczeniami funkcjonariusz musi odblokować Sentry, czyli przycisk blokujący SLS, wcisnąć dźwignię SLS, pchnąć kabłąk do przodu i zbudować pełny chwyt kciukiem otwierając ALS. Brzmi jak długi proces, ale w rzeczywistości przebiega szybko, prosto i intuicyjnie. Funkcjonariusz może czuć się bezpieczny, a stworzone procedury określą mu sposób działania.

Jest jeszcze jeden system odblokowania, a mowa tu o systemie GLS (Grip Locking System). Nigdy wcześniej w kaburach IWB nie występował żaden system blokowania broni. W IWB (Inside Waist Band) broń jest ukryta i nic nie może przeszkodzić w ciągu kaburowym. Wystarczy, że przeszkadzają ciuchy – broń jest głęboko schowana aby była mało widoczna. Kabury IWB są wąskie, muszą przylegać do ciała i nie zwiększać obrysu, więc ciężko w takiej kaburze zmieścić jeszcze system blokowania broni. Firma Safariland podjęła to wyzwanie i wzorowo mu sprostała. Aby dobyć kaburę wystarczy chwycić za broń w kaburze palcem wskazującym, prostując go wzdłuż zamka broni nad kabłąkiem pistoletu, dobywasz chwyt na ostrodze, a twój środkowy palec okala rękojeść maksymalnie wysoko jak się tylko da – z zabezpieczeniem GLS to wystarczy, aby uwolnić system, ponieważ środkowy palec dobity pod kabłąk zwalnia dźwignię.

Jeżeli poszukujesz kabury, to w ofercie firmy Safariland masz do dyspozycji szeroką gamę modeli pasujących do wszystkich rodzajów pistoletów, zarówno bez latarek i celowników, jak i te, które umożliwiają mocowanie latarek najlepszych topowych producentów oraz możliwość montowania celowników kolimatorowych. Co więcej, kabury pozwalają chronić optykę zamontowaną na twojej broni. Safariland jako pierwszy wprowadził model DO, który pozwala na ochronę celownika optycznego i nie wpływa na szybkość dobycia kabury, za to model RDS różni się od poprzednich wersji dodatkową ruchomą osłoną celownika optoelektronicznego.

Jest to plastikowa osłona okrywająca Wasz celownik, która otwiera się natychmiast podczas wyciągania broni z kabury. Ten plastikowy kapturek nic nie waży, nie wpływa na szybkość i płynność ciągów kaburowych, a całkowicie chroni wasz celownik przed piachem, błotem i wodą. Użytkownik celowników typu „red dot” wie, że jak pada deszcz i woda zbierze się na szybie to z kropki 3 MOA robi się 6 MOA lub nawet i więcej, a gdy celownik jest mokry i obraz zrobił się niewyraźny, zastanawiasz się, w którą kropkę z tych trzech celować? Wersja RDS eliminuje nam to praktycznie całkowicie. Proste rozwiązania są najtrwalsze i najskuteczniejsze.

Dodatkowo w ofercie Safariland odnajdziesz mocowania kabury do różnych elementów wyposażenia. Firma wyróżnia trzy wysokości ułożenia kabury: wysoką, średnią i niską, które są dostosowane do preferencji strzelca, ale także do wymagań służb, jak na przykład policja (które mogą mieć narzuconą wysokość mocowania kabury określoną przepisami zbiorczymi). Możesz mocować swoją kaburę do pasa spodni za pomocą klipsa wyczepnego (Clip On Belt Loop) lub za pomocą płetwy UBL (Universal Belt Loop), CUBL (Cantable Belt Loop), czyli płetwą z możliwością korekty kąta nachylenia broni. Również masz do dyspozycji VUBL (Vertical Belt Loop), czyli panel z regulacją wysokości oraz QUBL (Q Universal Belt Loop), nie tylko regulowany na wysokości i kątach, ale z możliwością wczepienia kabury za pomocą klipsa QLS (Quick Locking System).

Jeżeli posiadasz pas taktyczny i korzystasz z kilku rodzajów pistoletów lub masz kilka pasów, a tylko jedną kaburę firma Safariland wychodzi Tobie na przeciw. Stworzyła ona klips nazwany QLS (Quick Locking System). Jeżeli potrzebujesz zmieniać broń, a z nią dedykowaną kaburę, zwalniasz klips i wyciągasz jedną, a na pasie zostaje Ci gniazdo klipsa, do którego możesz wpiąć inną kaburę z innym pistoletem. Jeżeli masz kilka pasów, a tylko jeden pistolet, to jeżeli na każdym pasie masz gniazdo do QLS bierzesz każdy pas i wiesz, że wystarczy wpiąć kaburę i stabilnie osadzona oraz gotowa do działania.

Safariland ma także inne możliwości mocowania broni w systemach OWB (Open Waist Band), a także IWB (Inside Waist Band), a także kilka rozwiązań dla sportowców IPSC oraz IDPA. Gama produktów jest tak szeroka, że nie sposób jest przedstawić wszystko, co oferuje nam firma. Safariland oprócz kabur oferuje wiele produktów dla profesjonalistów, na które warto zwrócić uwagę.

Jeżeli profesjonalnie podchodzisz do kwestii broni, pewne jest to, że jeżeli spróbujesz produktów Safarilanda, spełnią one Twoje wymagania i osobiste oczekiwania.